Welcome to the Poland Chapter

Come and join a campaign to increase gender diversity at senior levels. Better decisions are made when women and men come together at the table.

Milena Olszewska-Miszuris, 30% Club Poland Co-Chair

About 30% Club Poland

We are a campaign group of Chairs and CEOs taking action to increase gender diversity at board and senior management levels in Poland.

Gender balance on boards and in senior management encourages better leadership and governance and contributes to better board performance, and ultimately increased corporate performance.

We aim to improve organisational culture and inclusion through the efforts of Chairs and CEOs who are committed to better gender balance at senior levels, and throughout their whole organisations.

 

All the essential informations about the Club in Poland on one page:

Our aim

To achieve no all-male boards by 2025
and to increase the share of women on boards to 20% by 2025
and eventually to at least 30% by 2030.

1

Activate

Activate senior leaders

Engage chairs and CEOs to drive change and support organisations in their diversity & inclusion endeavours, with a specific focus on gender.

2

Influence

Influence those with power to drive change

Influence at a national level on diversity related topics and work complementary to other national initiatives.

3

Enable

Enabling future women leaders

Support the development of talent pipeline through mentoring, executive education scholarships and board-ready initiatives.

Polish women are one of the most entrepreneurial women in Europe, very aware of their contribution to GDP growth. It is high time for corporate boards in Poland to strengthen their ranks with more women leaders. Women’s representation on boards today is still low compared to the UK and the US. I am very happy that the 30% Club has decided to invest and expand its activities to Poland. I trust that, as usual, Poland will positively surprise and overdeliver.

Aleksandra Gren, 30% Club Poland Co-Chair

Poland's progress

We are measuring our progress on the 140 largest Polish companies listed on Warsaw Stock Exchange included in WIG20, mWIG40 and sWIG80 indices. To calculate share of women on boards we are taking management and supervisory boards combined.

Progress

progress

2020

15.5%

2021

16.6%

2022

17.2%

2023

18.0%

Members

We look for CEOs and Chairs to join us as Members to lend their name to the campaign to publicly support gender diversity at board levels, to sign up to our targets with the aim of delivering these, to actively assist in recruiting and spreading the word to other Chairs and CEOs, and to support initiatives to build the pipeline of women for executive and non-executive roles.

Filter by Chapter
Company Member name Job Title Chapter membership
Alsendo Magdalena Magnuszewska Chief Executive Officer Poland
Artgeist Olga Adamkiewicz Chief Executive Officer Poland
Autopay Andrzej Antoń Chair of the Supervisory Board Poland
AXA XL Jarosław Toboła Poland Branch Manager Poland
Bank BPH Paweł Bandurski Chief Executive Officer Poland
BASF Polska Katarzyna Byczkowska Managing Director Poland
Benefit Systems James Van Bergh Chair of the Supervisory Board Poland
BNP Paribas Bank Polska Przemysław Gdański Chief Executive Officer Poland
BNP Paribas Bank Polska Lucyna Stańczak-Wuczyńska Chair of the Supervisory Board Poland
BNY Mellon Poland Ewa Carr-de Avelon Chief Executive Officer Poland

Showing 1 to 10 of 34 people found

Steering committee

Małgorzata Kloka

Head of IR & Financial Strategy, Benefit Systems SA

Member

Joanna Ałasa

Principal Expert Sustainability, ING Bank Slaski

Member, Investor Group Coordinator

Iweta Opolska

Business Owner

Member

Cezary Żelaźnicki

Inclusion & Diversity Leader, PwC Central and Eastern Europe

Member

Aleksandra Włodarczyk

Senior CEE Trader, ING Bank Slaski

Member

Magdalena Kołodziejczyk

CEO, M+G

Member

Ludmiła Falak-Cyniak

CEO, Aegon Pension Fund

Member

Milena Olszewska-Miszuris

CEO, WM Advisory

Co-Chair

Our work

We are working to bring about real transformation by providing information and help for your business to improve diversity and inclusion at all levels.

We are present in the media and we want to be an important voice in the public debate on the role of women in business.

We are staging events to evolve thinking around the issue of diversity. We are speaking at conferences, universities and various events on diversity and inclusion.

We create, promote and build on research, in order to help institutions direct their energies toward activities that make a difference in driving change.

Przedstawiamy Państwu nasz autorski Przewodnik Diversity, Equity & Inclusion (DEI) pełen narzędzi, pomysłów i inspiracji, jak zwiększać różnorodność i jak budować inkluzywną kulturę organizacyjną, przydatny dla firm niezależnie od ich poziomu zaawansowania.

Chociaż płeć jest naszym punktem wyjścia, w pełni zdajemy sobie sprawę, że wiek, niepełnosprawność, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, orientacja psychoseksualna, tożsamość płciowa oraz inne przesłanki narażające na zachowania dyskryminacyjne są częścią tej podróży. Dlatego zestaw narzędzi nie skupia się wyłącznie na płci, ale pozwala zbudować holistyczny plan DEI.

Przewodnik DEI został zaprojektowany tak, by był źródłem pomysłów i inspiracji dla wszystkich organizacji, bez względu na ich rozmiar czy aktualny poziom zaawansowania w obszarze DEI. Większe organizacje zachęcamy do skorzystania z pełnego Planu działania na rzecz różnorodności, równych szans i włączenia (DEI) – może on pomóc przy diagnozie aktualnej sytuacji oraz identyfikacji obszarów wymagających działań. Firmy mniejsze i te skoncentrowane na konkretnych aspektach DEI (np. przyciąganie czy rozwijanie talentów) mogą przejść do odpowiedniego obszaru w poszukiwaniu pomysłów, najlepszych praktyk i celów.

 

PRZECZYTAJ PRZEWODNIK DEI

 

Udział kobiet we władzach WIG140 na koniec 2023, Marzec 2024

Udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie wzrósł jedynie o 0,8 pp. na koniec 2023 r. względem roku poprzedniego i wyniósł 18%. Tempo zmian jest rozczarowująco wolne. Zwłaszcza, że już za nieco ponad dwa lata ma wejść w życie dyrektywa UE, według której w dużych spółkach giełdowych z siedzibą w kraju UE, niedoreprezentowana płeć będzie musiała stanowić co najmniej 40% składu rad nadzorczych lub minimum 33% łącznego składu zarządu i rady nadzorczej. Podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej kobiet we władzach – definiowanych jako zarządy i rady nadzorcze – można było znaleźć w największych spółkach notowanych na GPW. W WIG20 udział kobiet na koniec 2023 r. wyniósł 22,8% i wzrósł rok do roku o 1,9 pp. W giełdowych „średniakach” – mWIG40 wskaźnik wyniósł 18,5% (+0,8 pp. r/r), a w sWIG80 wynik to 15,8% (+0,4 pp. r/r). Sektorem o największej różnorodności płci we władzach pozostaje sektor finansowy, w którym kobiety stanowią 27,3% władz. Na kolejnym miejscu plasują się nieruchomości i detal z odpowiednio 19,5-proc. i 19,4-proc.  reprezentacją kobiet w zarządach i radach nadzorczych. Po środku stawki znajduje się sektor TMT z 17,2-proc. reprezentacją pań we władzach oraz medycyna z 16,9-proc. udziałem niedoreprezentowanej płci. Najgorzej sytuacja wygląda w sektorze rolno-spożywczym (7,1%), przemyśle (14,4%) oraz energetyce i surowcach (15,2%).

Przeczytaj raport


Różnorodność władz WIG20 na koniec 2022 roku, Grudzień 2023

Najlepiej zróżnicowanym ze względu na płeć indeksem na GPW jest WIG20. To między innymi z tego względu 30% Club Poland oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych postanowiły pogłębić analizę różnorodności władz wśród krajowych blue chips. Z badania wynika m.in. że kobiety to ok. 1/5 władz spółek WIG20. Największy udział kobiet we władzach możemy zaobserwować w sektorze finansowym (25%), a najmniejszy w detalu (17%) i przemyśle (10%). Władze WIG20 wydają się w niewielkim stopniu zróżnicowane nie tylko pod względem płci ale także wieku i rodzaju wykształcenia – aż 54,0% przedstawicieli władz miało powyżej 50 lat, a blisko połowa z nich posiadała wykształcenie z obszaru ekonomii i finansów lub prawa i administracji. Co więcej, średni wiek władz spółek wzrósł do 52,6 lat na koniec 2022 roku z 50,4 lat w 2018 roku. Co jeszcze wykazały badania? Zachęcamy do zapoznania się z raportem.

Przeczytaj raport


Niech nas usłyszą! Głos kobiet w korporacjach, Marzec 2023

Niech nas usłyszą!” to raport pokazujący mocny głos 4 262 ambitnych i aktywnych zawodowo kobiet o zróżnicowanej sytuacji rodzinnej, pracujących na rozmaitych stanowiskach w firmach z szeregu różnych sektorów. Jest to unikalna diagnoza przyczyn niskiej reprezentacji kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych.

Zdecydowana większość uczestniczek badania chce awansować (91,1%) i nigdy nie zrezygnowała z szansy awansu (70,4%). Ponad połowa respondentek wskazała, że ich płeć była przesłanką do gorszego traktowania (52,1%) oraz wyraziła przekonanie, że wymagania stawiane wobec kobiet są wyższe niż wobec mężczyzn na równorzędnych stanowiskach (55,7%). Niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej czy zawodowej, kobiety spotykały się z licznymi stereotypami na swojej ścieżce kariery. Wśród rozwiązań ułatwiających podejmowanie nowych wyzwań zawodowych najczęściej wskazywały podwyżki czy wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki (70,9%) oraz elastyczne podejście do miejsca (58,0%) i czasu pracy (55,0%).

Raport dostarcza cennych wskazówek, jak zwiększyć wykorzystanie całej puli talentów w firmie. Kluczową z nich jest realizowanie inicjatyw z zakresu różnorodności, równych szans i włączenia (DEI). Firmy w nie zaangażowane częściej oferowały takie same szanse awansu i rozwoju, a kobiety w nich zatrudnione częściej czuły się traktowane na równi z mężczyznami na porównywalnych stanowiskach, zarówno ze względu na płeć, jak i sytuację rodzinną.

Przeczytaj raport


Diversity on Supervisory Boards, November 2021

“Diversity on Supervisory Boards 2021” examines the reasons for low level of female nominations to supervisory boards by domestic institutional investors. The report was initiated by 30% Club Poland Investor Group and it shows the results of a survey conducted among institutional investors in Poland.

Majority of surveyed institutional investors’ representatives recognise the problem of low diversity of Polish listed companies’ boards. 50% of respondents consider broad diversity on boards (gender, education, age, etc.) in their investment decisions. When narrowing down to the gender diversity of corporate boards, 1/3 of respondents take this indicator into account, while incorporating ESG criteria into their decision making.

However, institutional investors rarely nominate women to supervisory boards – only one in ten respondents regularly does so. As the key reasons, they point to the insufficient number of women in their own candidate bases and the less active way in which women promote their candidacies.

Based on these declarative responses, a solution to the problem of low female representation on supervisory boards is within reach, and institutional investors have the potential to change the status quo. 16.6% of respondents consider the gender ratio of the board when nominating a candidate. 43.8% are not doing so yet, but say that ongoing changes in the market environment may prompt them to take this aspect into account in the future.

Read the report


Women on boards and company performance, January 2021

The share of women on boards of 140 Polish listed companies from the WIG20, mWIG40 and sWIG80 indices was a mere 13.8% by the end of 2019. Additionally, progress to rectify this imbalance has been slow, with an increase of only 3.8pp observed over the last decade. Firms with a higher representation of women on boards saw competitive advantages in terms of higher net margins and lower share price volatility. This data is drawn from “Women on boards and company performance”, a report published by CFA Society Poland.

Read the report (English version)

Read the report (Polish version)

  

As asset owners and asset managers we are responsible for the stewardship of the investments we make on behalf of our members and clients. Part of that responsibility includes the assessment of the boards and senior management teams of our investee companies. We believe boards that genuinely embrace cognitive diversity, as manifested through appropriate gender representation and a broad spectrum of skills and experience, are more likely to achieve better outcomes for investors. There is increasing research to support this hypothesis.

Main Aim

As members of the 30% Club Poland Chapter Investor Group, we are committed to promote our target of a minimum of 30% women on boards of 140 largest WSE-listed companies by the end of 2030. By boards we understand management and supervisory boards combined. We support the interim target of 20% of women on boards by the end of 2025 and no board without a woman by the end of 2025.

Statement of Intent

 


Czas na działania na rzecz różnorodności we władzach spółek, maj 2024

30% Club Poland Investor Group prezentuje raport podsumowujący działania na rzecz różnorodności władz spółek giełdowych w ramach posiadanych przez poszczególnych inwestorów instytucjonalnych mandatów. Prowadzone działania obejmują one m.in.: czynne uczestnictwo w walnych zgromadzeniach spółek, posiadanie polityk głosowania na walnych zgromadzeniach, prowadzenie dialogu ze spółkami z niskim udziałem kobiet we władzach dotyczącego różnorodności, aktywne poszukiwania kandydatek do rad nadzorczych, a także zmiany wdrażane w samych firmach np. wprowadzenie feminatywów. Zachęcamy do lektury.

Read the report (Polish version)

Obserwujemy poprawę w statystykach dotyczących różnorodności w organach największych spółek notowanych na krajowej giełdzie. Tempo zmian pozostawia jednak wiele do życzenia, a to dla nas i naszych ambicji duże wyzwanie. Dlatego w 2023 roku kontynuowaliśmy nasze działania i chcemy nadal być zaangażowani w inicjatywę 30% Club Poland. Tym samym chcemy umacniać głos kobiet w biznesie oraz promować inkluzywny wzrost gospodarczy. Wierzymy, że różnorodne zespoły mają większy potencjał do wcielania kreatywnych pomysłów w życie, wychodzenia poza ramy, twórczej krytyki i budowania wartości. 

Małgorzata Barska
Prezeska Zarządu Goldman Sachs TFI

W Noble Funds TFI S.A. nie mamy wątpliwości, że potrzebne są inicjatywy takie jak 30% Club Poland propagujący taki właśnie minimalny udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych firm na świecie czy specjalne programy certyfikujące firm posiadanych i zarządzanych w większości przez kobiety (np.: WBENC w USA). Spełniają rolę ewolucyjnego drogowskazu i ciągłego przypominania o tym bardzo powoli rozwiązywanym problemie. Ostatnie badania naukowe wpływu proporcji kobiet i mężczyzn w zarządach korporacji na ich wyniki sugerują jednak, że 30% udział kobiet to za mało, żeby traktować ten poziom za ambitny cel, a prawdziwe korzyści dla interesariuszy pojawiają się po przekroczeniu tego poziomu (w górę, rzecz jasna). Zatem kierunek jest dobry, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Marcin Dec
Wiceprezes Zarządu Noble Funds TFI 

 


Inwestorzy instytucjonalni dla różnorodności we władzach spółek, czerwiec 2022

30% Club Poland Investor Group w pierwszą rocznicę uruchomienia kampanii w Polsce opublikowała raport podsumowujący rok swojej działalności. Raport wskazuje przykłady działań na rzecz różnorodności we władzach spółek giełdowych (m.in. promowanie najlepszych praktyk, wykonywanie prawa głosu na walnych zgromadzeniach, raportowanie działań). Przedstawia również w jaki sposób inwestorzy instytucjonalni aktywnie wchodzą w dialog ze spółkami oraz podsumowuje działania mające na celu podnoszenie świadomości znaczenia różnorodności płci we władzach spółek.

Read the report (Polish version)

Following the global success of 30% Club cross-company mentoring, which is now the largest of its kind in the world, we are delighted to be able to offer this programme in Poland. This pioneering programme launched with just eight organisations in the UK, and has now supported over 16,800 people, from 681 organisations across 30 sectors, from 50 countries.

The programme, called Mission Gender Equity, is a ready-to-go diversity and inclusion initiative and is delivered in full by a specialist organisation, Moving Ahead.

Matching of mentors and mentees starts in April 2023, and we need a minimum of 15 organisations signed up to launch here in Poland.

Headlines about the programme are:

  • Nine months in duration, launching in May 2023,
  • Organisations put forward ten mentors (men and women) and ten mentees (women), who commit to at least five mentoring meetings together,
  • Moving Ahead trains and equips all participants via a series of digital events, toolkits and support,
  • Events include inspiring speakers (eg Sheryl Sandberg – Founder of Lean In, best-selling author, philanthropist and former COO of Meta, Matthew Syed – best-selling author, journalist and former Olympic table tennis player),
  • Mentor matching is cross-company and cross-sector,
  • Fee is 7,000 EUR per organisation (equates to 350 EUR per person).

Watch a short film about the UK cohort here

The programme is a proven, practical and powerful way to achieve greater gender balance at senior levels within organisations, as well as delivering on gender pay gap reporting, and broader diversity and inclusion goals.

MORE INFORMATION


Supporters

Our entire activity of the 30% Club Poland would not be possible without the help of supporting institutions who donate their time and resources to help organise conferences and events, support and host meetings of the 30% Club Poland Chapter, support the CEOs and Chairs with knowledge of how to drive changes, how to introduce and embed diversity&inclusion in their companies.

PRIMARY_ACCA_LOGO__CMYK_
AO_Logo_RED_CMYK (1)
Bloomberg
CMS_Logo_LawTaxFuture_Maxi_RGB_Print
logo_divercity+ RGB (3)
logo-dobre-cele
FOB-logo-transparentne-duze
logo_efpa
EWOB logo_digital 1
logoVertical
003_b
FLB-logo_color-RGB
Logo Fundacja Share the care-ok
Poland_logotype
impact_WORDMARK_red_RGB
karta
kampania17celow_logotyp_poziomy2_kolor
korn ferry logo
M_G_logo-
Print
Page Executive - logo png
PIE-LOGO KOLOR-PL
PwC
Signium small logo RGB
theway-logo-full-color-rgb
logo
Wom&an_logo_kolorowe_RGB_small

Ambassadors

You can also get involved in our campaign without being the CEO or Chair of the company or an institutional investor, but simply an ambassador of our ideas. You can help spread the word about 30% Club Poland and assist in various events and press opportunities.

Anna Karecka

Executive master coach & mentor. MBA lecturer. CEO Positive leadership

Ambassador

Renata Neidrowska

Member of ACCA POLAND Council

Ambassador

Anna Potocka-Domin

FOUNDER & EXECUTIVE AT FUNDACJA KOBIETY INSPIRUJĄ

Ambassador

Mirosław Kachniewski

PRESIDENT OF THE MANAGEMENT BOARD, POLISH ASSOCIATION OF LISTED COMPANIES

Ambassador

Andrzej Pośniak

Managing Partner, CMS

Ambassador

Anna Golec

PhD, CFA senior lecturer at Högskolan Väst

Ambassador

Agnieszka Kulikowska

Senior Partner, Page Executive

Ambassador

Grażyna Rzehak

Board Advisor

Ambassador

Ewa Dąbrowska

Managing Director, Nationale-Nederlanden Polska

Ambassador

Barbara Stepnowska

member of the Programme Board of Open Eyes Economy on Tour

Ambassador

Ewa Radkowska-Świętoń

President of the Association of Independent Supervisory Board Members

Ambassador

Katarzyna Nabrdalik

President of the Teach for Poland Foundation

Ambassador

Piotr Rybicki

Professional member of supervisory boards

Ambassador

Mariola Szymańska

President of EFPA Poland

Ambassador

Olga Petelczyc

Managing Partner, Arete Audit

Ambassador

Ewa Sowińska

Partner, ESO Audit

Ambassador

Katarzyna Piasecki

CEO, Founder of ENNBOW

Ambassador

Justyna Matuszak-Leśny

Partner, ESB Legal

Ambassador