“Power of data in the ESG space” konferencja Bloomberga i 30% Club Poland

Za nami II edycja konferencji Bloomberga i 30% Club Poland, w tym roku pod tytułem „Power of data in the ESG space”, bo skupiliśmy się na tematyce z perspektywy danych.

ESG to wciąż stosunkowo nowy temat, wypracowywane są dobre praktyki i standardy raportowania. Cieszy fakt, że nikt nie traktuje już ESG jako chwilową modę lub jedynie praktyki „nice to have”. Jest coraz więcej ekspertów w tej dziedzinie i od nich mogliśmy usłyszeć o wyzwaniach związanych z mierzeniem wybranych aspektów, gromadzeniem danych, ich analizą i interpretacją.

Katarzyna Szwarc, Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego przekonywała, że transformacja Polski w regionalne centrum zrównoważonych finansów jest okazją dla inwestorów. Kamil Liberacki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w KNF w rozmowie z Cinzią Chiriac Head of ESG Regulatory Affairs, Bloomberg zarysował obraz regulacji i apelował, że muszą nadążać za wyzwaniami klimatycznymi i społecznymi.

Usłyszeliśmy też od ekspertów z Bloomberga: Felicia Aminoff przedstawiła najnowszy research Bloomberg New Energy Finance o transformacji energetycznej w Polsce. Simon James oraz Bartosz Czekierda pokazali, jak można analizować dane ESG za pomocą terminala Bloomberga.

Na temat wyzwań w gromadzeniu i analizie danych ESG w panelu moderowanym przez Piotra Skolimowskiego, Warsaw Bureau Chief at Bloomberg News rozmawiali Robert Bohynik, CIO NN Investment Partners TFI, Piotr Dmuchowski, CIO PZU TFI, dr Jacek Dymowski, Małgorzata Kloka, Head of IR & Financial Strategy, Benefit Systems. Kryteria ESG stają się coraz ważniejsze przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez inwestorów, przy udzielaniu finansowania przez banki. ESG to element, na który coraz większą uwagę zwracają także inni interesariusze, np. pracownicy czy klienci, więc motywacja spółek by rozwijać ten obszar działania rośnie. Mimo że jakość danych ESG wciąż pozostawia wiele do życzenia, to standardy będą się podnosić, gdy firmy zrozumieją, że patrzenie na strategię biznesową także przez pryzmat ESG po się prostu opłaca!

W drugiej części skupiliśmy się na aspekcie różnorodności:

  • Aleksandra Włodarczyk, współzałożycielka 30% Club Poland zasypała danymi o różnorodności we władzach spółek w Polsce, również w obliczu nowych regulacji i pokazała, jak wprowadzać konieczne zmiany,
  • Robert Pasternak przedstawił Bloomberg Gender-Equality Index,
  • a na koniec wysłuchaliśmy dyskusji uczestników tego indeksu oraz przedstawicielki inwestora instytucjonalnego: Iza Rokicka, Director of IR, ING Bank Śląski, Arkadiusz Drzał, Head of Strategy and Development, Bank Pekao, Michał Knapik, D&I Senior Specialist, mBank opowiedzieli dlaczego ich firmy zdecydowały się dołączyć do Bloomberg GEI i jakie korzyści czerpią z uczestnictwa. Aneta McCoy, Asset Stewardship, State Street Global Advisors opowiedziała o presji ze strony inwestorów poprzez polityki głosowania oraz rozmowy ze spółkami.

Na koniec Peter Johnston, Head of Sales, Emerging Markets at Bloomberg podziękował gościom i podkreślił znaczenie współpracy Bloomberga i 30% Club Poland. Znów udało się nam wypełnić salę po brzegi, a zainteresowanie tematyką ESG nie maleje, więc mamy nadzieję, że widzimy się za rok!