Najwięcej finansistów i prawników we władzach 60 największych spółek giełdowych
- Date: 27th November 2024
- By: 30club-Poland
- Topic: Event, News
- Chapter: Poland
Statystyczny przedstawiciel władz spółki – rozumianych jako zarząd i rada nadzorcza – z WIG20 i mWIG40 łącznie to mężczyzna ok. 52 roku życia, z wykształceniem wyższym, ekonomicznym lub prawniczym. Taki obraz wyłania się na podstawie badania „Różnorodność władz spółek WIG20 i mWIG40 na koniec 2023 roku”, które zostało zrealizowane przez 30% Club Poland oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Co jeszcze wykazały badania?
Dane 30% Club Poland o różnorodności władz 140 największych spółek giełdowych, analizowane od czterech lat, pokazują niedoreprezentowanie kobiet w zarządach i radach nadzorczych. Dodatkowo, niniejsze unikalne badanie bierze pod lupę różnorodność władz spółek z WIG20 i mWIG40 ze względu na wiek oraz poziom i kierunek wykształcenia. Dane pokazują, że władze ww. spółek na koniec 2023 roku były bardzo dobrze wykształcone – zdecydowana większość osób posiadała wyższe wykształcenie magisterskie. Jeśli chodzi o kierunki wykształcenia, dominowały osoby z kierunków ekonomia i finanse oraz prawo i administracja, a niedoreprezentowane - biorąc pod uwagę strukturę indeksu WIG20 i mWIG40 - były kierunki inżynieryjne. Dane pokazują również ograniczoną różnorodność władz ze względu na wiek.
Przeprowadzona pogłębiona analiza 60 największych przedsiębiorstw z GPW wskazała, że w spółkach, które na koniec 2023 r. wchodziły w skład łącznie dwóch indeksów WIG20 i mWIG40, nieznaczne było – poza płcią – także zróżnicowanie władz ze względu na wiek oraz poziom i kierunek wykształcenia.
Nadal widoczne były duże dysproporcje pomiędzy strukturą absolwentów różnych kierunków studiów w podziale na płeć a ich reprezentacją we władzach spółek z badanych indeksów. Nawet w grupach wykształcenia typowo zdominowanych przez kobiety, reprezentacja mężczyzn w organach spółek była większa niż pań. Mamy nadzieję, że badania takie jak nasze, będą głosem w dyskusji na temat równości szans oraz tego na ile skład organów spółek odzwierciedla pulę talentów.
NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI Z BADANIA
Jak wygląda różnorodność w 60 największych spółek na GPW? Oto najważniejsze wnioski z badania „Różnorodność władz spółek WIG20 i mWIG40 na koniec 2023 roku”:
- Kobiety stanowią ok. 1/5 (20,2%) władz spółek WIG20 i mWIG40 łącznie.
- Kobiety częściej znajdują się w radzie nadzorczej, niż w zarządzie. Udział kobiet w zarządach spółek z WIG20 i mWIG40 kształtował się na poziomie 15,9%, a w radach nadzorczych było to 23,3%.
- W dwóch branżach wchodzących do WIG20 i mWIG40 udział kobiet we władzach przekroczył 20%. Były to: finanse oraz TMT (technologie, media, telekomunikacja).
- Średni wiek osób we władzach 60 największych spółek na GPW to 52 lata. Średni wiek członków zarządu to 49,8 lat, a członków rad nadzorczych: 53,6 lat.
- Co więcej, średni wiek władz spółek wrósł do 52 lat na koniec 2023 roku z 50,2 lat w 2018 roku. Liczba osób w wieku 30-50 lat spadła do 49,0%, z 56,7% w 2018 roku.
- Wiek kobiet zasiadających we władzach był zbliżony do mężczyzn: miały średnio 51,2 lata wobec 52,2 lat w przypadku mężczyzn. Młodsze były kobiety zasiadające w zarządach niż w radach nadzorczych: aż 62,5% z nich miało pomiędzy 30 a 50 lat, wobec 57,9% w przypadku zasiadających w zarządach mężczyzn.
- We władzach zasiadało więcej osób w wieku powyżej 50 lat, niż w wieku od 30 do 50 lat.
- Osoby zasiadające we władzach 60 największych spółek na GPW najczęściej posiadały wyższe wykształcenie magisterskie – 76,6% na koniec 2023 roku. Doktorat lub wyższy tytuł posiadało 14,3% osób.
- Udział kobiet z wykształceniem magisterskim we władzach był o 4,4 pp. wyższy niż w przypadku mężczyzn.
- 34,3% osób zasiadających we władzach spółek z WIG20 i mWIG40 łącznie posiadało kierunkowe wykształcenie z obszaru ekonomii i finansów, z kolei 17,9% to osoby, które ukończyły kierunki związane z prawem i administracją.
- Biorąc pod uwagę znaczący udział spółek z obszaru energetyki i surowców oraz przemysłu i TMT w WIG20 i mWIG40 łącznie, zauważalny jest relatywnie niski udział osób z o wykształceniu z zakresu nauk inżynieryjnych i technicznych – było to 12,9%.
Badanie wykazało, że udział kobiet we władzach spółek giełdowych nie odzwierciedla struktury kompetencyjnej polskiego społeczeństwa, co jest jednocześnie złą i dobrą wiadomością. Złą, bo wskazuje na rażącą niesprawiedliwość. Dobrą, gdyż dowodzi, że możemy tę niesprawiedliwość stosunkowo łatwo wyeliminować. Kobiety dysponują kompetencjami niezbędnymi do objęcia stanowisk w zarządach i radach nadzorczych
WARTO MIEĆ NA IMIĘ… PIOTR
Jako ciekawostkę badania można wskazać, że we władzach 60 największych spółek na GPW zasiada tyle samo kobiet, co… mężczyzn noszących imiona: Piotr, Marcin, Tomasz, Andrzej, Paweł i Maciej.
Najczęściej występujące imiona męskie we władzach spółek z WIG20 i mWIG40 na koniec 2023 roku to: Piotr (41), Marcin (24), Tomasz (24), Andrzej (22), Paweł (21), Maciej (19), Michał (19). Piotrowie stanowili więc ok. 6% władz badanych spółek. W przypadku kobiet najczęściej występujące imiona to: Anna (13), Katarzyna (11), Beata (6), Izabela (6) i Małgorzata (6). Co ciekawe, sama liczba osób z imieniem Piotr we władzach ww. spółek stanowi ok. 28% liczby wszystkich pań we władzach spółek WIG20 i mWIG40.
Partnerami badania byli: UN Global Compact Network Poland, Akademia Leona Koźmińskiego, M+G oraz PwC.