„Świadome przywództwo” wydarzenie 30% Club Poland, Fundacji Liderek Biznesu, Page Executive

28 czerwca 2023 na wspólnym wydarzeniu na wspólnym wydarzeniu 30%Club Poland, Fundacja Liderek Biznesu i Page Executive pod patronatem Fobes Women Polska dyskutowaliśmy o świadomym przywództwie – czym jest i dlaczego jest tak ważne w kontekście działań DEI (Diversity, equity and inclusion).

Inspiracją do spotkania były niedawno wydane raporty 30% Club Poland, Fundacja Liderek Biznesu i Page Executive przedstawione przez Małgorzatę Klokę, Monikę Jezierską oraz Agnieszka Kulikowską, które pokazują, że:

 • kobiety wciąż stanowią mniejszość we władzach polskich spółek,
 • progres jest niezwykle wolny,
 • a w miejscu pracy panie często spotykają się ze stereotypami i barierami, które utrudniają im progres kariery.

W drugiej części spotkania Aleksandra Karasiński, redaktorka naczelna Forbes Women Polska poprowadziła żywiołową dyskusję, w której:

 • Natalia Włodarska
  Mówiła o byciu inkluzywnym świadomie i intencjonalnie, o budowaniu inkluzywnej kultury od samej góry oraz o wyrównywaniu szans – również przez procedury i procesy. Wskazała też na ogromną pasję i zaangażowanie w obszarze DEI pracowników ze wszystkich krajów grupy Warner Bros Discovery.
 • Aniela Hejnowska
  Od ponad 15 lat zaangażowana w inicjatywy kobiece, opowiedziała o tym, jak była świadkiem zmian zachodzących w Francji po wprowadzeniu parytetów. Podkreśliła, że ważne jest partnerstwo mężczyzn, również w biznesie, ale też niezwykle istotne jest wsparcie kobiet nawzajem, co spotkało się z owacją z sali.
 • Monika Jezierska
  Podzieliła się praktycznymi rozwiązaniami wspierającymi kobiety w miejscu pracy (takimi jak mentoring, ścieżki rozwoju bez roli sprzedażowej, częściowe etaty), ale też wskazała na potrzebę pracy kobiet nad tym, że jesteśmy ‘good enough’ i na to, że żeby być na samej górze nie trzeba być ‘Rambo’.
 • Agnieszka Kulikowska
  Kontynuowała wątek praktycznych rozwiązań i zaapelowała, abyśmy byli wymagający wobec HRowców i zewnętrznych rekruterów i nie akceptowali list kandydatów, na których nie ma diversity. Podkreśliła również skuteczność sponsoringu. Wskazała również na dużą rolę mężczyzn pod kątem ich sojusznictwa.
 • Marcin Petrykowski
  Zarysował perspektywę inwestorów i akcjonariuszy, pokazując, że akcjonariusz przyszłości rozumie, że diversity „is the right thing to do”. Podał też przykład funduszu, w którym inwestycje są rozważane tylko wtedy, jeśli przejdą weryfikację komitetu ESG. Podkreślał konieczność wspólnej pracy, ale też zachęcał kobiety, aby wykorzystywały możliwości, które pojawiają się na ich ścieżce kariery.
 • Paweł Bandurski
  Opowiedział o swojej drodze do DEI. Pracował w organizacji z wysokim poziomem różnorodność i dopiero udział w programie mentoringowym i współpraca z kobietami z innych firm i branż pozwoliła mu zrozumieć skalę problemu. Podkreślał wagę KPI i pokazywania korzyści płynących z różnorodności; podkreślił, że w długim terminie najlepszą inwestycją jest wychowywanie i edukowanie kolejnych pokoleń.
 • Aleksandra Karasińska
  Podkreśliła znaczenie danych – dane otwierają oczy, również dziennikarzom; to dzięki danych mamy ten moment ‘aha’. Dyskusję niezwykle trafnie podsumowała, mówiąc, że było to spotkanie inne niż wszystkie, z wysokim poziomem szczerości argumentów.

Wszyscy uczestnicy wskazywali na to, że potrzeba ‘tone from the top’, skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach oraz współpracy. To nie My Kobiety, czy Wy Mężczyźni, tylko #TerazMyRazem.