Najwięcej finansistów i prawników we władzach WIG20. Wyniki badań 30% Club Poland i SEG
- Date: 7th December 2023
- By: 30club-Poland
- Topic: News
- Chapter: Poland
Najlepiej zróżnicowanym ze względu na płeć indeksem na GPW jest WIG20. To między innymi z tego względu 30% Club Poland oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych postanowiły pogłębić analizę różnorodności władz wśród krajowych blue chips. Z badania wynika m.in. że kobiety to ok. 1/5 władz spółek WIG20. Największy udział kobiet we władzach możemy zaobserwować w sektorze finansowym (25%), a najmniejszy w detalu (17%) i przemyśle (10%). Władze WIG20 wydają się w niewielkim stopniu zróżnicowane nie tylko pod względem płci ale także wieku i rodzaju wykształcenia – aż 54,0% przedstawicieli władz miało powyżej 50 lat, a blisko połowa z nich posiadała wykształcenie z obszaru ekonomii i finansów lub prawa i administracji. Co więcej, średni wiek władz spółek wzrósł do 52,6 lat na koniec 2022 roku z 50,4 lat w 2018 roku. Co jeszcze wykazały badania?
Statystyczny przedstawiciel władz spółki – rozumianych jako zarząd i rada nadzorcza – z WIG20 to mężczyzna ok. 53 roku życia, z wykształceniem ekonomicznym lub prawniczym. Taki obraz wyłania się na podstawie badania „Różnorodność władz spółek WIG20 na koniec 2022 roku”, które zostało zrealizowane przez 30% Club Poland oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.
Dane 30% Club Poland o różnorodności władz 140 największych spółek giełdowych od trzech lat pokazują niedoreprezentowanie kobiet w zarządach i radach nadzorczych. Teraz 30% Club Poland pokazuje nowe unikalne na krajowym rynku statystyki dotyczące różnorodności władz spółek z WIG20 ze względu na wiek oraz poziom i kierunek wykształcenia. Dane pokazują, że władze spółek z WIG20 na koniec 2022 roku były bardzo dobrze wykształcone – zdecydowana większość osób posiadała wyższe wykształcenie magisterskie. Pod kątem kierunków wykształcenia dominowały osoby z kierunków ekonomia i finanse oraz prawo i administracja, a niedoreprezentowane, biorąc pod uwagę strukturę indeksu WIG20, były kierunki inżynieryjne i techniczne. Dane pokazują także ograniczoną różnorodność władz pod względem wieku
Przeprowadzona pogłębiona analiza wskazała, że w spółkach, które na koniec 2022 r. wchodziły w skład WIG20, nieznaczne było – poza płcią – także zróżnicowanie władz ze względu na wiek oraz poziom wykształcenia.
Sporym zaskoczeniem były dysproporcje pomiędzy strukturą absolwentów różnych kierunków studiów w podziale na płeć a ich reprezentacją we władzach spółek z indeksu WIG20. Pomimo tego, że kobiety stanowią ponad 65% absolwentów studiów wyższych w Polsce na kierunkach: ekonomicznych, prawniczych, zarządzania i administracji, to stanowią one mniejszość we władzach spółek. Jeśli to kompetencje mają być podstawą nominowania kandydatów i kandydatek do władz spółek, to już niebawem możemy spodziewać się znaczącego wzrostu liczby pań we organach największych spółek giełdowych, bo to one stanowić będą większość dostępnej puli talentów
NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI Z BADANIA
Jak wygląda różnorodność w WIG20? Oto najważniejsze wnioski z badania „Różnorodność władz spółek WIG20 na koniec 2022 roku”:
-
Kobiety stanowią ok. 1/5 (20,6%) władz spółek WIG20.
-
Kobiety częściej znajdują się w radzie nadzorczej, niż w zarządzie. Udział kobiet w zarządach spółek z WIG20 kształtował się na poziomie 12,7%, a w radach nadzorczych było to 26,7%.
-
W dwóch branżach wchodzących do WIG20 udział kobiet we władzach przekroczył 20%. Były to: finanse oraz TMT (technologie, media, telekomunikacja).
-
Średni wiek osób we władzach spółek z WIG20 to 52,6 lat. Średni wiek członków zarządu to 49,9 lat, a członków rad nadzorczych: 54,6 lat.
-
Kobiety znajdujące się we władzach są nieznacznie młodsze niż mężczyźni: miały średnio 52,4 lat wobec 52,6 lat w przypadku mężczyzn. Młodsze były kobiety zasiadające w zarządach niż w radach nadzorczych: aż 75% kobiet z nich miało pomiędzy 30 a 50 lat, wobec 59,1% w przypadku zasiadających w zarządach mężczyzn.
-
We władzach zasiadało więcej osób w wieku powyżej 50 lat, niż w wieku od 30 do 50 lat.
-
Osoby zasiadające we władzach spółek najczęściej posiadają wyższe wykształcenie magisterskie – 70,1% na koniec 2022 roku. Doktorat lub wyższy tytuł posiadało 17,9% osób.
-
Udział kobiet z wykształceniem magisterskim we władzach był o 14,6 pp. wyższy niż w przypadku mężczyzn.
-
26,1% osób zasiadających we władzach spółek z WIG20 posiadało kierunkowe wykształcenie z obszaru ekonomii i finansów, z kolei 22,3% to osoby, które ukończyły kierunki związane z prawem i administracją.
-
• Biorąc pod uwagę znaczący udział spółek z obszaru energetyki i surowców w WIG20, zauważalny jest relatywnie niski udział osób z o wykształceniu z zakresu nauk inżynieryjnych i technicznych – było to 13,7%.
Badanie wykazało, że udział kobiet we władzach spółek giełdowych nie odzwierciedla struktury kompetencyjnej polskiego społeczeństwa, co jest jednocześnie złą i dobrą wiadomością. Złą, bo wskazuje na rażącą niesprawiedliwość. Dobrą, gdyż dowodzi, że możemy tę niesprawiedliwość stosunkowo łatwo wyeliminować. Kobiety dysponują kompetencjami niezbędnymi do objęcia stanowisk w zarządach i radach nadzorczych
WARTO MIEĆ NA IMIĘ… PIOTR
Jako ciekawostkę badania można wskazać, że we władzach spółek z WIG20 zasiada tyle samo kobiet, co… mężczyzn noszących imiona: Piotr, Marcin, Michał, Paweł i Tomasz.
Najczęściej występujące imiona męskie we władzach spółek z WIG20 na koniec 2022 roku to: Piotr (24), Marcin (9), Michał (9), Paweł (9), Tomasz (9), Wojciech (9). Piotrowie stanowili więc 8% władz badanych spółek. W przypadku kobiet najczęściej występujące imiona to: Agnieszka (4), Anna (4) i Katarzyna (4).
Partnerami badania byli: Global Compact Network Poland, Korn Ferry, Akademia Leona Koźmińskiego oraz QuantFin.
O 30% Club Poland:
30% Club Poland jest częścią globalnej kampanii 30% Club, która została zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii w 2010 roku z celem osiągnięcia 30% udziału kobiet we władzach spółek z indeksu FTSE100. Pomysłodawczyniami przeniesienia idei 30% Club do Polski są Milena Olszewska-Miszuris i Aleksandra Włodarczyk. Więcej informacji na stronie: https://30percentclub.org
Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do 30% Club Poland prosimy o zgłoszenia na adres email: poland@30percentclub.org.
Dodatkowych informacji o 30% Club Poland udziela:
Magda Kołodziejczyk
CEO M+G
Tel. +48 (22) 416 01 02, +48 501 168 807
e-mail: magda.kolodziejczyk@mplusg.com.pl
Dodatkowych informacji o globalnej działalności 30% Club udziela:
Laura Whitcombe
30% Club Campaign Manager
e-mail: laura@30percentclub.org lub media@30percentclub.org